Společnosti PKP CARGO, LG Cargo a CargoBeamer spojily svoje síly při pilotní přepravě silničních návěsů nákladním vlakem

  • 21. 5. 2020

Společnosti PKP CARGO, jako největší nákladní železniční dopravce v Polsku, LG Cargo, jako dopravce patřící do skupiny Litevských drah (Lietuvos geležinkeliai), která je největší železniční skupinou v pobaltských státech, a CargoBeamer, která se zabývá intermodální přepravou, spojily svoje síly při pilotní přepravě silničních návěsů vlaky.

14. května 2020 dorazil vlak s 25 návěsy po 2denní cestě z intermodálního terminálu Kaldenkirchen, který se nachází v blízkosti hranic Německa s Nizozemskem, do terminálu Šeštokai u polsko-litevských hranic. Jednalo se o první přepravu silničních návěsů nákladním vlakem na trase Německo – Polsko – Litva. Úloha PKP CARGO spočívala v provozním zajištění tohoto projektu, tedy tažení vlaku na celé trase z Německa do Litvy.

V rámci této pilotní akce byly přepraveny silniční návěsy patřící 8 dopravním a logistickým firmám – Girteka, Vlantana, Hoptransa, A. Gricius’s, DSV, Arcese, Solotransa a Nokvera. Návěsy byly naloženy na speciální železniční vozy, které dodala společnost CargoBeamer a které po evropské magistrále Rail Baltica dorazily až do lokality Šeštokai. V areálu litevského terminálu byly návěsy připojeny k tahačům, aby dojely „poslední míli“ na místo vykládky.

Přelom na trhu nákladní dopravy

„Tato historická pilotní přeprava silničních návěsů na vagonech symbolizuje hlavní bod zvratu na trhu nákladní dopravy, kdy díky synergiím mezi různými druhy dopravy lze zajistit rychlou a spolehlivou přepravu zboží pro všech účastníky logistického řetězce. Největším přínosem tohoto způsobu dopravy je ale šetrnost vůči životnímu prostředí a snížení negativního vlivu těžkých kamionů na životní prostředí. Doufáme, že toto nové řešení umocní přínosy obou těchto druhů dopravy – hospodárnost a šetrnost železniční dopravy vůči životnímu prostředí při dálkových přepravách a flexibilitu silniční dopravy při přepravě zboží ‘ode dveří ke dveřím‘,“ uvedl Egidijus Lazauskas, předseda představenstva LG Cargo.

„Tento pilotní projekt je pro nás velmi důležitý, neboť nám umožní ověřit si nové možnosti přepravy nákladů z Litvy přes Polsko do západní Evropy a opačně. Této trase teď vládne silniční doprava, ale my chceme tuto pro železnici nepříznivou situaci změnit. Proto společně s našimi partnery připravujeme konkurenceschopnou dopravní nabídku,“ konstatoval Czesław Warsewicz, předseda představenstva PKP CARGO. „Kromě toho, že se jedná o byznysový projekt, tyto naše aktivity přispívají také k ochraně životního prostředí. Železniční doprava je totiž ekologičtější než doprava po silnici, protože generuje mnohem menší emise škodlivin do ovzduší, a Evropská unie očekává, že se členské státy budou snažit postupně zvyšovat podíl železnice na nákladní dopravě. Vlaky jsou ve srovnání s automobily také bezpečnější a nehodovost na železnici je mnohonásobně nižší než na silnicích,“ dodal Warsewicz.

„Od první návštěvy v Kaunasu před deseti léty měla společnost CargoBeamer zájem o spojení mezi Litvou a oblastí Rýna a Porúří v Německu. Je to vzrušující příležitost a díky perfektní spolupráci s litevskými dráhami můžeme vidět, jak se tato vize zhmotňuje. Litva je hubem pro mnoho logistických hráčů a předpokládáme, že v budoucnu poroste poptávka po udržitelné dopravě nákladních návěsů po železnici ze střední Evropy do Pobaltí. Společně s Litevskými dráhami počítáme s tím, že tato oblast podnikání bude růst,“ uvedl Hans-Jürgen Weidemann, předseda představenstva CargoBeamer.

 O 100 tun CO2 méně

Pilotní trasa Kaldenkirchen – Poznaň – Varšava – Šeštokai měří tam a zpět cca 3000 km a v obou směrech bude po ní přepraveno celkem 45 návěsů.

Dle odhadu dojde díky tomu ve srovnání s dopravou návěsů po silnici k poklesu emisí CO2 až o 100 tun. Pro srovnání 100 tun odpovídá objemu 25 horkovzdušných balónů.

Evropská unie podporuje dálkovou přepravu silničních návěsů po železnici s ohledem na její menší vliv na životní prostředí a zvýšení bezpečnosti na silnicích. Vzhledem k úsporám pohonných hmot a lidských zdrojů je to také přínosné pro firmy zabývající se logistikou a silniční dopravou. Jednodušší je také překračování státních hranic, kde je možné se vyhnout dlouhému čekání a případným zpožděním při celním odbavení.

Evropská komise usiluje o to, aby do roku 2030 dosáhl podíl zboží přepravovaného na vzdálenost větší než 300 km po železnici nebo po vodě 30 % a do roku 2050 má toto číslo překročit 50 %.