III. Kongres rozvoje železnic

  • 6. 6. 2023

Budoucnost a perspektivy – to je slogan III. Kongresu rozvoji železnic, který se koná na Národním stadionu PGE ve Varšavě. Kongresu se zúčastnilo přibližně tisíc účastníků z Polska i zahraničí.

Mezi přední témata projednávaná během debat a panelů na kongresu patřila digitalizace železničního sektoru, rozvoj nových dopravních tras, posílení pozice železnice v systému veřejné osobní dopravy, implementace požadavků EU v segmentu „zelené železnice“ a také rozšiřování a modernizace železniční infrastruktury.

Osm dobrých let pro železnici

Během slavnostního zahájení kongresu přečetla Grazyna Ignaczak-Bandych, vedoucí Kanceláře prezidenta Polské republiky, dopis Andrzeje Dudy. Prezident uvedl, že je nutné neustále posilovat železnice – páteř polské ekonomiky. Andrzej Duda rovněž upozornil na význam Centrálního komunikačního přístavu – „nového dopravního systému v Polsku, který bude integrovat železniční, silniční a leteckou dopravu“. „Velké letiště západně od Varšavy vytvoří ve spojení s investicemi do železniční a silniční dopravy dopravní uzel, který bude hrát důležitou roli nejen pro zemi, ale i pro celou střední Evropu,“ uvedl prezident.

Premiér Mateusz Morawiecki ve svém projevu k účastníkům kongresu zdůraznil, že „za posledních osm let prošla polská železnice velkou proměnou a byla přivedena k novému životu“. Mimo jiné byl zahájen účinný boj proti komunikačnímu vyloučení Poláků poté, co „celé regiony byly odříznuty od železniční dopravy“. A železnice je stále častěji dopravním prostředkem, který si Poláci vybírají.

Ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk ujistil, že mezi priority vlády v oblasti železnic patří: péče o infrastrukturu, modernizace železničních stanic, investice do kolejových vozidel, další rozvoj osobní dopravy a polského průmyslu pracujícího pro železnice. „Období mezi lety 1989 a 2015 bylo pro polskou železnici velmi složité. Levicové a liberální vlády vedly k likvidaci tisíců kilometrů železničních tratí, obyvatelé stovek měst ztratili přístup k železniční dopravě,“ připomněl Adamczyk.

Náměstek ministra pro státní majetek Maciej Małecki připomněl, že železnice je strategickým prvkem polské ekonomiky a strategickým prvkem bezpečnosti polského státu. „Bez rozvinuté a dobře řízené polské železnice není silná ekonomika a bez výkonných železnic na celém našem území není bezpečnost státu,“ řekl Małecki a připomněl, že železnice sehrály důležitou roli během pandemie Covid-19 a během probíhající války na Ukrajině. Ministr Małecki zdůraznil, že snaha o rozvoj železnic je projevem vlastenectví, a proto bylo nutné rozejít se s politikou předchozích orgánů.

Jak a proč konsolidovat polskou železnici?

Během úvodní debaty diskutovali panelisté o tom, zda je nutná konsolidace polské železnice v rámci holdingu PKP. Náměstek ministra Maciej Małecki nepochyboval o tom, že konsolidace je nutná a pro odvětví přínosná, neboť :se nacházíme v okamžiku dynamického rozvoje polské železnice. „Jeden velký subjekt splní očekávání zákazníků a zvítězí v konkurenci na domácím i zahraničním trhu,“ tvrdil Małecki. A upozornil, že konsolidace je megatrendem v hospodářských odvětvích, přičemž nejznámějším průmyslovým konglomerátem v Polsku je spojení společností Orlen, Lotos, PGNiG a Energa.

Náměstek ministra infrastruktury Andrzej Bittel zase zdůraznil, že rozvoj železnic vyžaduje spolupráci v osobní i nákladní dopravě nebo investice. „Díky realizaci projektů, jako je Kolej+ nebo program Autobusové zastávky, Polsko dosáhlo významného pokroku v rozvoji dopravy,“ uvedl Bittel.

Prezident PKP S.A. a šéf skupiny PKP Krzysztof Mamiński nepochybuje o tom, že rok, který uplynul od podpisu Charty skupiny PKP, ukázal, že holdingová struktura funguje. „Koncepce holdingu není návratem ke státnímu podniku Polskie Koleje Państwowe (Polské státní dráhy),“ zdůraznil Mamiński. A upozornil, že v holdingové struktuře funguje mnoho západních železnic, tento model se zavádí mimo jiné také v Litvě a Maďarsku.

Dariusz Seliga, předseda představenstva společnosti PKP CARGO, největší společnosti skupiny PKP, má na integraci železnic rovněž pozitivní názor. „PKP CARGO je budoucnost, chceme tuto budoucnost budovat společně, společně v holdingu,“ zdůraznil Dariusz Seliga. A dodal, že příkladem dobré spolupráce v široké skupině je úkol přepravy uhlí z polských přístavů. Podle Dariusze Seligy bude snazší rozvíjet mezinárodní aktivity v rámci holdingu PKP CARGO. „Ve skutečnosti bojujeme o budoucnost PKP CARGO jako největšího národního dopravce, ale také o budoucnost našich zaměstnanců. V rámci holdingu chceme dát základ celé skupině PKP CARGO, zaměstnancům, aby měli zajištěnou budoucnost,“ řekl Dariusz Seliga. „Celý svět pracuje společně, není třeba vyrážet otevřené dveře,“ dodal.

Výzvy pro holding

Během debaty se objevil také seznam výzev, kterým čelí skupina PKP. Podle Macieje Małeckého bude nejdůležitějším úkolem železnice skloubit investiční plány s novými technologiemi. Andrzej Bittel se domnívá, že klíčové bude splnit vysoká očekávání zákazníků v nákladní i osobní dopravě.

Krzysztof Mamiński považuje za klíčovou výzvu zajištění bezpečnosti a kybernetické bezpečnosti na železnici a zlepšení vztahů v rámci železniční komunity. Pro Dariusze Seligu je klíčová změna mentality, způsobu myšlení zaměstnanců železničních společností. „Aby lidé pochopili, co od nich očekáváme, jaká bude jejich budoucnost,“ vysvětlil Dariusz Seliga.

Naopak pro Tomasze Gontarze, viceprezidenta společnosti PKP Intercity, bude nejdůležitější výzvou připravit dopravce na liberalizaci trhu osobní dopravy v EU – otevření trhu se očekává v roce 2030. Dariusz Sikora, člen představenstva PKP LHS, naopak poukázal na situaci na Ukrajině a dodal, že bude důležité rozumně pokračovat v práci na holdingu. Wojciech Dąbrowski, prezident Polské energetické skupiny, upozornil, že PGE má velmi dobré zkušenosti z fungování skupiny PGE jako holdingu. A doporučil železnici, aby byla ve svých krocích důsledná. „Je důležité zachovat konzistentnost v činnosti holdingu,“ řekl Wojciech Dąbrowski.

Zdroj: tisková zpráva PKP CARGO