Finanční a přepravní výsledky skupiny PKP CARGO po devíti měsících roku 2022

  • 25. 11. 2022

Výnosy ze smluv se zákazníky ve výši 3 miliardy 815 milionů PLN, EBIDTA ve výši 649 milionů PLN a čistá ztráta ve výši 5 milionů PLN – to jsou hlavní finanční výsledky skupiny PKP CARGO po třech čtvrtletích roku 2022. Tyto výsledky jsou výrazně lepší než výsledky dosažené ve stejném období roku 2021.

To znamená, že tržby se meziročně zvýšily o 21 %, zatímco EBIDTA se ukázala být vyšší o 65 %. Zároveň je ztráta skupiny PKP CARGO nižší až o 149 mil. V samotném třetím čtvrtletí se tržby meziročně zvýšily o 24 % na 1 miliardu 363 milionů PLN, skupina v tomto období rovněž vykázala čistý zisk ve výši 38 milionů PLN, zatímco před rokem byla ještě ve ztrátě 24 milionů PLN. Zároveň je růst nákladů (po třech čtvrtletích méně než 13 %) nižší než růst výnosů. „Daří se nám zlepšovat finanční výsledky navzdory obtížnému makroekonomickému prostředí, ve kterém se společnosti skupiny PKP CARGO pohybují. Polská a evropská ekonomika jsou postiženy energetickou krizí, vysokou inflací, některá průmyslová odvětví omezují výrobu a klesá i mezinárodní obchod. To jsou do značné míry negativní důsledky ruské agrese vůči Ukrajině a války, která trvá od 24. února,“ říká Dariusz Seliga, předseda představenstva společnosti PKP CARGO S.A. „Naše stále lepší finanční výsledky jsou výsledkem práce 20 tisíc zaměstnanců skupiny. Je to společný úspěch celé posádky,“ zdůrazňuje Dariusz Seliga.

Hmotnost přepraveného nákladu a objem provedených přepravních prací byly v období leden-září 2022 vyšší než ve stejném období roku 2021, ale tržní podíl skupiny PKP CARGO se snížil: o 0,8 p.b. v případě hmotnosti (na 37,5 %) a o 1,6 p.b. v případě přepravních prací (na 39,9 %).

K poklesu přepravní práce došlo zejména v segmentech intermodální přepravy a chemických výrobků, zatímco k nárůstu došlo v segmentech pevných a kapalných paliv, kovů a rud a kameniva a stavebních materiálů. Zajímavě vypadá situace s černým uhlím. Z hlediska hmotnosti – 33 milionů tun – je sice po třech čtvrtletích letošního roku přeprava uhlí o 2,7 procenta nižší než ve stejném období roku 2021, ale přepravní práce se zvýšily o celou 1 miliardu tkm a dosáhly 6,7 miliardy tkm. „Na jedné straně probíhá proces postupného odklonu energetiky od černého uhlí, který byl jen mírně zastaven válkou na Ukrajině. Současně se však kvůli embargu EU na ruské uhlí změnil směr přepravy uhlí z přístavů k vnitrozemským zákazníkům. To se odráží v nárůstu přepravní práce a průměrné přepravní vzdálenosti,“ vysvětluje předseda představenstva Dariusz Seliga.

V případě intermodální přepravy však došlo k poklesu přepravy jak z hlediska hmotnosti, tak i provedené přepravní práce ve srovnání s údaji z roku 2021. První z nich se snížil ze 7,4 milionu tun na 6,8 milionu tun (o7,6 %) a druhý poklesl z 3,42 miliardy tkm na 2,96 miliardy tkm (o více než 13 %). Je to především důsledek poklesu přepravy zboží po Nové hedvábné stezce po vypuknutí války na Ukrajině, ale také snížení kapacity železničních tras z námořních přístavů, kde má přednost přeprava uhlí.

Za tři čtvrtletí se zvýšila přeprava kameniva a stavebních materiálů – ze 14,6 milionu tun na 16,3 milionu tun (11,9 %). Provedené přepravní práce (4,24 mld. tkm) se meziročně zvýšily o téměř 13 %. Společnost PKP CARGO těžila z toho, že zákazníci museli doplňovat své sklady, a zároveň se zintenzivnily práce na silnicích a modernizace tratí a železničních stanic.

Zdroj: tisková zpráva PKP CARGO